Zcash přinese vyšší míru soukromí a anonymity než bitcoin

Máte právo na soukromí a anonymitu. Když vám ho nepřinese bitcoin, přijdou další nástroje - jedním z nich je kryptoměna Zcash

Zcash přinese vyšší míru soukromí a anonymity než bitcoin

Bitcoin je decentralizovaný, rychlý, levný, bezpečný a ... veřejný. To je velmi zjednodušená charakteristika technologie měnící svět od svého vzniku v roce 2009. Všechny transakce v síti jsou tzv. pseudonymní, to znamená, že i když se nedá lehce přiradit konkrétní identita adresátovi a odesílateli, ostatní údaje transakce se dají najít jedním kliknutím. Anonymitě se sice dá pomoct použitím různých nástrojů, ale přímo v protokolu bitcoinu zahrnutá není. 

Bitcoin se soukromím na druhou - Zcash

A právě tato skutečnost spolu s čím dál větší snahou státních regulátorů změnit bitcoin k obrazu svému, začíná mnohým příznivcům kryptoměn vadit a hledají řešení. Jedním z nich může být Zcash. O co tedy jde? Ve zkratce je to varianta bitcoinu, která si uchovává soukromí, bývalý Zerocash, nebo též Zerocoin. 

Motivaci pro vznik Zcash zdůvodňuje jeho zakladatel Zooko Wilcox:

"Soukromí je o souhlasu. Máte právo si vybrat, které z vašich pohnutek, slov a činů budete sdílet, nebo zveřejňovat. Máte právo si vybrat, jestli bude každý detail vašeho života zaznamenaný a následně analyzovaný vašimi známými, sousedy, rodinou, zaměstavatelem, bezejmennými organizacemi, nebo obrovskými superpočítači. Domníváme se, že soukromí posiluje sociální vazby a instituce, chrání společnosti před nepřáteli a pomáhá společnosti být mírumilovnější a více prosperující. Silná tradice soukromí je společným rysem bohatých a mírumilovných společností, zatímco její nedostatek je často spojovaný s těmi upadajícími."

Nepřátelé anonymity často namítají, že je to živná půda pro kriminální živly. Na to má Zooko a jeho tým jednoduchou odpověď: "Ano, ale gauneři používají všechno - auta, internet, hotovost, současný bankovní systém. Naším cílem je přinést něco, co dá moc a pomůže miliardám dobrých lidí na této planetě, ne snažit se vynalézt něco, co nebudou používat gangsteři."

Zooko Wilcox - Zcash

 

Přestože za vývojem technologie Zcash stojí firma Zcash Electric Coin Company, není žádná část vývoje uzavřená, vše je plně otevřený systém. Celková nabídka digitálních mincí bude omezená a podobně jako u bitcoinu bude konečný počet 21 milionů Zcash. Z toho 10% bude rozděleno mezi zakladatele, investory, zaměstnance a poradce. Podle společnosti jsou tak zakladatelé motivováni podporovat Zcash dlouhodobě, s omezenou možností tvz. "pump and dump", spekulačních výprodejů a nákupů, jako je tomu často u mnohých altcoinů. 

Část zakladatelů souhlasila také s darováním odměny na úrovni 1% celkového množtví mincí pro neziskovou nadaci Zcash Foundation. Ta by měla zajišťovat udržování a vývoj protokolů a softwaru. "Doufám, že dobře financovaná nezisková nadace, sloužící zájmům všech uživatelů Zcash, se vyhne některým nejistotám, které aktuálně trápí bitcoinovou komunitu," říká Zooko. 

Zašifrované transakce, těžba i pro běžné uživatele

Jeden z podstatných rozdílů mezi Zcash a Bitcoinem je, jak již bylo řečeno, míra soukromí. Zatímco u bitcoinu jsou adresy a hodnota transferu veřejně dostupné, Zcash je defaultně zašifruje a zpřístupnit je vybranému okruhu jiných stran může jen osoba, která transakci vytvořila.

Dalším rozdílem je způsob, jakým budou těžaři a plné uzly (full nodes) potvrzovat platnost transakcí. Postup se jmenuje "zero-knowledge proof" a zjednodušeně funguje tak, že tvůrce transakce zahrne důkaz o její platnosti (tedy že nejde o dvojitou útratu) bez odkrytí již vzpomínaných zašifrovaných položek. Zooko odhaduje, že první reálný blok přijde na svět letos v červnu, "těžbu" by přitom chtěl umožnit i lidem s běžnými mobily

Steven Waterhouse, generální partner společnosti Pantera Capital, jednoho z investorů, se kterým vložili do firmy 1 milion dolarů, se o Zcash vyjádřil:

“Bitcoin je HTTP pro peníze. Zcash je HTTPS”

Zcash není jedinou alternativou bitcoinu, slibující zachování soukromí uživatelů. O přízeň kryptokomunity se už nejaký čas uchází například Monero, nebo nástupce Darkcoinu - Dash. Podle podpory investorů a celkové odezvy se však zdá, že i když je Zcash zatím jen v testovací fázi, mohl by se v této části trhu stát lídrem a přidat regulátorům další vrásky na čele.