Venezuelská vláda spustila mediální kampaň proti bitcoinu

Venezuela patří mezi nejzkorumpovanější země na světě, s obrovskou hyperinflací. To se pak bitcoin jako obětní beránek náramně hodí, ten totiž může úplně za všechno

Venezuelská vláda spustila mediální kampaň proti bitcoinu

Státem ovládaná veřejná televizní síť Venezuely zahájila kampaň zaměřenou proti bitcoinu. V článku zveřejněném nedávno na svých webových strákách ‘Corporación Venezolana de Televisión’ tvrdí, že je bitcoin “ideální měnou temné strany internetu’, a jakýsi daňový ráj pro drogové dealery, násilníky a další kriminální živly”.

‘Nástroj pro vyhýbání se daním, praní špinavých peněz a poškozování státní ekonomiky’

Článek přeložený ze španělštiny do angličtiny jedním z uživatelů Redditu začíná velmi odvážným tvrzením: 

"Je to jen náhoda, že mezi hlavní aktivisty a ochránce Bitcoinu patří mezinárodní zločinecké a teroristické skupiny?"

Článek v dalších prohlášeních pokračuje ve stejném tónu a poté, co stručně a s mnoha chybami vysvětluje základy bitcoinu s poněkud vtipným popisem jeho tvůrce - "skupina se skrývá za pseudonymem Satoshi Nakamoto" - článek vede další tirádu proti kryptoměně a její komunitě:

"... mohlo by to být ideální měnou ‘temné strany Internetu’, druh daňového ráje pro obchodníky s drogami, násilníky a další kriminální živly."

"Nástroj, který umožní vyhýbání se daním, praní špinavých peněz a poškození státní ekonomiky."

"Ve Venezuele existují skupiny určené k podpoře používání bitcoinu, které jsou bezpochyby dobře kvalifikované pro podvratnou činnost."

"Pro obyvatele Venezuely není žádným tajemstvím, jaké škody to způsobuje státní ekonomice a že je vše podporováno a promováno internetovými stránkami jako je např. Dollar Today. Jde zde také o nezákonnou a kriminální směnárenskou činnost, která způsobuje vážné škody na národní ekonomice a přispívá ke zvýšeným hladinám inflace, které neodpovídají běžným parametrům ekonomického vývoje."

"... mnozí lidé začali používat bitcoin jako alternativu, která obchází měnovou politiku stanovenou bolívarovskou vládou k zajištění správného vývoje ekonomiky."

Článek končí v podstatě stejným způsobem, jakým začal:

"Je nepochybné, že používání bitcoinu působí negativními vlivy na národní měnu, spotřebu legálních komodit a produktivní růst ekonomiky."

Zkorumpovaná vláda potřebuje obětního beránka

Mnoho lidí považuje tento článek za propagangu šířenou zkorumpovanou venezuelskou vládou, která v žebříčku sestavovaném mezinárodní organizací World Justice Project skončila v rámci průzkumu Rule of Law Index v roce 2014 na posledním, 99. místě ze všech devadesáti devíti zkoumaných zemí. Ve snaze shodit na někoho vinu za ekonomickou recesi a obrovskou míru inflace, které Venezuela jako země s příliš velkou závislostí na exportu ropy čelí od roku 2014, je z bitcoinu vytvářen obětní beránek tak, aby na vládě nezůstal ani stín podezření z nějakých chyb.

Zde je k dispozici plné znění článku ve španělštině.

autor CT:Charlie McCombie