Velká Británie by mohla používat blockchain ve veřejné správě

Hlavní vědecký poradce britské vlády, Sir Mark Walport přišel s návrhem, aby vláda Velké Británie používala technologii blockchainu jako bezpečný způsob správy veřejných dat

Velká Británie by mohla používat blockchain ve veřejné správě

Hlavní vědecký poradce britské vlády, Sir Mark Walport přišel s návrhem, aby vláda Velké Británie používala technologii blockchainu jako bezpečný způsob správy dat, vybírání daní, vydávání pasů, vedení registrací apod.

"Technologie decentralizovaně distribuované databáze vyvinutá pro účely kryptoměn se již uplatňuje v dalších různorodých oblastech, kde je třeba doložit původ a ujištění o vlastnictví. Z toho důvodu by proto různé oblasti výzkumu, inovací, politiky, vymahatelnosti práva a obchodní kruhy potřebovaly najít lepší způsoby, jak zajistit soudržnost a propojenost, která umožní UK vytěžit z těchto trendů co nejvíce výhod."

Sir Mark Walport

 

Poslední výroční zpráva Sira Marka Walporta doporučuje používání technologii decentralizovaně ukládaných záznamů  ve vládních resortech a různých veřejných službách. Podle něj by mohla  tato technologie pomoci "zlepšit zdravotní  péči zkvalitněním a autentifikací dodávaných služeb, podle přesných pravidel a bezpečným způsobem sdílení dat".

Co by Velká Británie získala zavedením blockchainové technologie? 

Návrhy Sira Marka Walporta komentoval Simon Dixon, generální ředitel BnkToTheFuture.com a správce fondu Bitcoin Capital:

"Blockchainy nabízí velké příležitosti pro vlády, jak ukládat a spravovat data v mnoha oblastech. V tomto bych chtěl vidět vládu jako partnera technologických startupů. Storj jako jedna firma z našeho portfolia pracuje na poskytování takových řešení pro ukládání souborů levněji, rychleji a bezpečněji, což by mohlo přinést jak vylepšení jejich zabezpečení, tak úsporu nákladů."

Simon Dixon zmínil také Factom, rozvíjející infrastrukturu, která by pomohla vládě komunikovat s blockchainem jako nejbezpečnějším ukládání dat: "Je to opravdu záležitost  posunu v  myšlení  a uvědomnění si,  že ukládání dat na centralizovaném serveru spíše podlehne hackování, krádežím identity a korupci nežli  jeho zašifrované uložení v rozdrobených částech a na bezpečném blockchainu."

Vyjádřil se také Jamie Burke, zakládající partner OutlierVentures.io

"Pokud jde o otevřená data, byla už vláda Spojeného Království v tomto oboru světovou jedničkou, takže myslím, že přirozeně pochopí jakou  hodnotu může přinést z tohoto úhlu pohledu blokchain. Vlády  na celém světě hledají nositele efektivity  a blockchain představuje obrovskou příležitost k odstranění papírování a manuálních úkolů z mnoha oddělení, včetně registru vozidel, katastru nemovitostí, sociálních služeb a daní. Nicméně, jedná se také o velmi politické rozhodnutí, které by vědomě a masově zlikvidovalo mnoho pracovních pozic ve veřejném sektoru. V některých zemích se jedná o 20-40 % všech pracovních míst."

Bitcoin vs hotovost

Sir Mark Walport také zdůrazňuje, jak je bitcoin pokrokový oproti hotovosti a jak by mohla blockchainová technologie sloužit k boji proti trestné činnosti:

"Paradoxem bitcoinu  je, že stejně tak jako fyzické peníze jej lze použít k nezákonným účelům; na rozdíl od hotovosti je tady ale vysoce bezpečná učetní kniha, která zaznamenává všechny transfery bitcoinu, jakkoliv to nemusí být jejím jediným účelem.  Příležitost je v rozvoji  softwarových implementací podobných blockchainu, které poskytnou vysoce sofistikované decentralizované záznamy s dalšími funkcemi, které mohou odradit od páchání trestné činnosti."

Krok za krokem k budoucnosti vládních systémů

Zavedení technologií blockchainu umožní nejen ukládání informací bezpečnějším  způsobem, ale mohlo by například změnit stávající volební systém. Simon Dixon to vysvětluje:

"Přelomovou aplikací by mohlo být hlasování - aplikace, která by mohla ukončit všechny budoucí námitky  o manipulaci, která je nějakým způsobem zmiňována při každých volbách. Bylo by skvělé ukončit takové námitky jednou pro vždy a být tak příkladem pro jiné země."

Simon Dixon

 

Jedním z hlavních rysů distribuované databáze je transparentnost. Nikdo se do ní nemůže jednoduše dostat a měnit záznamy v blockchainových informacích. Tato vlastnost bude využita použit pro jednu online aukci , která začíná únoru v 2016 v Oděse na Ukrajině. 

"Pro mě jsou zřejmými výhodami příležitosti pro transparentnost a řízení veřejné služby. Nejlépe je to vidět na výdajích politiků. Poskytnutí databází občanům a  skupinám sociálních aktivistů by udrželo politiky odpovědnými při  rozhodování o veřejných zakázkách a dalších finančních zájmech," říká Jamie Burke. "Největší a nejsložitější sociální iniciativou, pro kterou by mohl být blockchain využit, je podle mě systém vyplácení sociálních dávek. Dávky by se mohly transaparentním a přitom zašifrovaným způsobem přidělovat tak, aby bylo omezeno, za co by je příjemci mohli utratit: uplatnili by je  pouze v supermarketech na potraviny nebo u dodavatelů energií  a u přepravních společností. To by mohlo zajistit řízení mnohem otevřenější komunikace o poskytnuté sociální péči a o tom, jak se skutečně používá."

Simon Dixon závěrem dodal:

"Simon Dixon závěrem dodal: "Nyní je čas pro spuštění takového procesu. Na ostrově Man již s něčím podobným začali a  bylo by skvělé vidět Londýn, jak tento příklad následuje."

autor CT: Nina Lyon