Švýcarské město Zug začne přijímat bitcoiny při platbách za veřejné služby

Švýcarské městečko Zug jako první na světě testuje, jak obstojí bitcoin na komunální úrovni. Od července 2016 mohou obyvatelé Zugu platit bitcoiny za některé veřejné služby

Švýcarské město Zug začne přijímat bitcoiny při platbách za veřejné služby

Městská rada švýcarského Zugu se rozhodla, že od 1. července 2016 začne přijímat bitcoiny při platbách za některé veřejné služby. Bude se jednat o zkušební provoz, který má trvat do konce roku 2016 a platba v bitcoinech bude omezena na částku v ekvivalentu do 200 švýcarských franků.

Testování bitcoinových plateb za veřejné služby má posloužit k posouzení dlouhodobé ekonomické životaschopnosti akceptace kryptoměny na komunální úrovni.

Zug jako součást "Crypto Valley"

Kanton Zug, jehož součástí je i stejnojmenné město, je domovem projektu známého jako Crypto Valley, tedy zeměpisné oblasti, kde se daří mnoha bitcoinovým projektům a startupům založeným na blockchainovém základu. Tato oblast těží z příznivého podnikatelského prostředí, které využívají také prominentní hráči bitcoinové scény, jako je XAPO, nebo ShapeShift.

Starosta Zugu Dolfi Müller k tomuto rozhodnutí říká:

"Chceme tím vyjádřit naši otevřenost k novým technologiím... Klademe si za cíl splnit podnikatelům ve FinTech oblasti potřeby nezbytné k jejich optimálnímu vývoji v našem prosperujícím prostředí."

Předchozí pokusy o použití bitcoinu ve veřejných službách nebyly úspěšné

Legislativní návrhy, jejichž přijetí by vedlo k akceptaci bitcoinu ve veřejném sektoru, zde byly již dříve. Jedním z příkladů je návrh zákona č. 522, předložený loni ve státě New Hampshire v USA. Návrh zákona neprošel a poměr hlasování 264 pro a 74 proti ukazuje, že je prosazení podobného záměru spíše nepravděpodobné i v blízké budoucnosti.

Nicméně, i to by se mohlo změnit, bude-li se i nadále zvyšovat počet politiků, kteří ve svých předvolebních kampaních akceptují příspěvky v bitcoinech.

Jon Fingas z Engadget celé téma uzavírá:

"Zug by měl nyní ukázat, jaké výhody (nebo případné nevýhody) může přinést akceptace bitcoinu na městských úřadech. Technologie bitcoinu je bezpečná a může snížit transakční náklady, musí to však být prokázáno i v měřítku veřejného a vládního sektoru."

Zug

autor CT: Joël Valenzuela