Ruské ministerstvo financí navrhuje tvrdé tresty za používání kryptoměn

V Rusku nemá bitcoin na růžích ustláno. Pokud projde návrh ruského ministerstva financí, mohou jít obchodníci s kryptoměnami sedět až na 7 let

Ruské ministerstvo financí navrhuje tvrdé tresty za používání kryptoměn

Ruské ministerstvo financí tento čtvrtek přišlo s návrhem, aby se používání tzv. "náhradních peněz", mezi které má podle ministerstva patřit bitcoin a další kryptoměny, považovalo za trestný čin se sazbou až 7 let vězení.

Za obchodování s bitcoiny do vězení až na 7 let

Přesné znění těchto plánovaných změn v ruském trestním zákoníku zatím známé není, podle ruské agentury Interfax se však očekává, že budou zaměřeny především na potenciální distributory, prodejce, nebo osoby, které budou nakupovat "měnové náhrady" za účelem dalšího prodeje.

Ruské ministerstvo financí plánuje trestat občany pokutami až do výše 500.000 rublů, nebo odnětím svobody až na 4 roky. Za účast v organizované skupině by se pokuta zvyšovala až do 1 milionu rublů a hrozilo by až šestileté vězení. Pro manažery na vysokých pozicích ve finančních institucích chce ministerstvo pro stejné trestné činy zavést ještě přísnější sazby: pokuty mezi 1 až 1,25 miliony rublů a trest odnětí svobody až na 7 let.

Co jsou měnové náhrady a náhradní peníze?

Ve zprávě ministerstva financí se uvádí, že ačkoliv je v Rusku zakázáno poskytování a distribuce "měnových náhrad", mezi které mají patřit kryptoměny, neexistuje zatím žádný právní výklad, který by přesně definoval, co se vlastně náhradními penězi, nebo měnovými náhradami myslí. Stejně tak dosud neexistují zásady pro trestné činy s nimi spojené.

"Anonymita a osvobození od kontroly ze strany státních a vládních orgánů poskytuje náhradním měnám možnosti, které vytváří prostor pro využití v šedé ekonomice. Díky anonymitě držitelů digitálních peněženek tyto měnové náhrady získaly velkou míru popularity při nákupu nelegálního zboží a praní peněz pocházejících z kriminální činnosti."

"Kromě toho je v důsledku této "soutěže" zaměřené na emisi peněz poškozována suverenita státu, jako jediného subjektu oprávněného k vydávání právně platných měn," uvádí se dále v ministerském prohlášení.

Ruský ministr financí

 

Jeden krok vpřed, dva kroky vzad

Ruské ministerstvo financí se o zavedení podobných právních předpisů zaměřených na "peněžní náhrady" pokoušelo již v roce 2014, ty však byly tehdy silně kritizovány ministerstvem pro hospodářský rozvoj. V září 2015 vešly ve známost právní předpisy, kterými chtělo Ministerstvo financí Ruska trestat uživatele bitcoinu a dalších kryptoměn buď pokutou do výše 500.000 rublů, nebo až dvouletým trestem odnětí svobody. Ty však v jejich tehdejší podobě neprošly a náměstek ministra Alexej Mojsejev v únoru 2016 uvedl, že se chce zaměřit pouze na "omezení a trestání směny kryptoměn na ruský rubl", v návaznosti na další zákony související s nelegálními měnovými operacemi.

Udivující je rozpor v nahlížení na kryptoměny v Rusku ze strany různých státních orgánů a institucí. Zástupkyně guvernéra Centrální banky Ruska se před časem o kryptoměnách a technologii blockchainu vyjádřila jako o příležitosti a nechala zřídit pracovní skupinu, která má zkoumat možnosti jejich využití. 

Poskytovatel platebních služeb Qiwi vyvíjí alternativní měnu BitRubl, do které údajně investoval několik set milionů rublů a intenzivně přitom jedná právě s Centrální bankou Ruska a dalšími orgány, aby se nedostal do rozporu s jejich oficiálním postojem ke kryptoměnám.

autor CT: Vincent Hall