Rozhodnutí Evropského soudního dvoru: Na směnu bitcoinu se nevztahuje DPH

Soudní dvůr Evropské unie rozhodl o osvobození bitcoinových transakcí od DPH. Jedná se o velmi důležitou zprávu s pozitivním vlivem na celý bitconový průmysl

Rozhodnutí Evropského soudního dvoru: Na směnu bitcoinu se nevztahuje DPH

Bitcoinové transakce osvobozeny od DPH - nový mezník v historii bitcoinu?

Dnes bylo zveřejněno přelomové rozhodnutí Soudního dvoru Evropské unie, kterým mají být bitcoinové transakce osvobozeny od DPH. Jde skutečně o velmi důležitou zprávu, která může mít pozitivní vliv na vnímání bitcoinu jako legálního a všeobecně přijímaného platebního nástroje.

Zpráva navazuje na aktuální spor vedený ve Švédsku, kterým se posuzuje daňový status bitcoinu. Švédský daňový úřad Skatterverket v něm napadl rozhodnutí soudu, kterým byly na popud Daniela Hedqvista bitcoinové směny od DPH již jednou osvobozenyDlouho očekávaný rozsudek ESD přichází poté, co jeho hlavní advokátka Juliane Kokott v doporučujícím stanovisku z července 2015 vyzvala soud, aby upustil od uplatňování daně na nákupy a prodeje bitcoinu.

Dosud se přístup jednotlivých evropských zemí k možnosti uplatnění DPH na bitcoinové transakce lišil stát od státu, po rozhodnutí evropského soudního dvoru by mělo platit jednotné pravidlo, kterým je bitcoin od DPH oficiálně osvobozen, jako jedna z prvních o tom informovala agentura Bloomberg.

Bitcoinové transakce "jsou osvobozeny od daně z přidané hodnoty v rámci ustanovení o transakcích týkajících se oběživa, bankovek a mincí používaných jako zákonné platidlo," píše se v rozhodnutí ESD.

Evropská bitcoinová komunita čeká na detaily rozhodnutí

Ne všichni z bitcoinové komunity jsou takovým rozhodnutím bezvýhradně nadšeni. Například Ken Code z mnichovské směnárny Bitshares řekl Cointelegraphu: "Pokud vlády rozhodnou o osvobození bitcoinu od DPH, tak se v konečném důsledku připraví o peníze. Proč by to dělaly?"

Ken Code pokračuje:

"Asi takhle - když se bitcoin dočasně osvobodí od DPH, přitáhne to k digitálním měnám mnohem víc lidí [...] Takže nás nejdříve všechny nalákají do kryptoměn a v následujících letech všechno zdaní o to víc.." 

Zde najdete v celém znění Rozsudek soudního dvora.

Cointelegraph bude vše sledovat a tento článek bude na základě dalších informací aktualizován.

autor CT: William Suberg