Proč je cena bitcoinu tak proměnlivá a co ji ovlivňuje?

Cena bitcoinu je pozorně sledována jak investory, tak obyčejnými lidmi. Co ale způsobuje volatilitu bitcoinu a jaké jsou hlavní faktory, které ovlivňují pohyby ceny a hodnotu bitcoinu?

Proč je cena bitcoinu tak proměnlivá a co ji ovlivňuje?

Vstupujete-li na kryptoměnový trh, až už jako prodávající, nebo kupující, vaše pozornost je zaměřena především na cenu bitcoinu. Cena je hlavní faktor, který ovlivňuje chování obchodníků a jejich rozhodnutí, zda koupit, nebo prodat. Každý den se různí odborníci snaží pomocí základní a technické analýzy vytvořit prognózu dalšího vývoje a obchodníci sledují všechny zprávy, které by mohly ovlivnit cenu a hodnotu bitcoinu. V tomto článku se pokusíme pochopit, na jakých faktorech závisí růst, nebo pokles cenových relací bitcoinu a jak se podle toho zařídit. Nejdříve se ale pojďme podívat na to, co představuje samotnou cenu bitcoinu.

Bitcoin má svojí hodnotu z několika důvodů:

  • Bitcoin je měna a je alternativou k běžným penězům - fiat měně. Má všechny vlastnosti, které mají peníze - je dělitelný, zaměnitelný, trvalý, přenositelný - a co je nejdůležitější, je přijímán jako platební prostředek.
  • Na rozdíl od nekrytých peněz nebo od zlata nemá žádné fyzické provedení, ale technický a matematický základ.
  • Lidé, kteří bitcoinem platí, mu věří. A tato důvěra se zvyšuje.
  • Bitcoin je mezi svými uživateli vnímán jako běžný platební metoda a jeho přijetí se rychle šíří.
  • Náklady na získání bitcoinu jsou určeny jeho uživateli - a to pouze jimi.

Co ovlivňuje cenu bitcoinu

Cena jakékoliv měny nebo komodity je určena nabídkou a poptávou. A jaké faktory ovlivňují cenu bitcoinu?

Prvním faktorem, který podle nás zásadně ovlivňuje cenu bitcoinu, je jeho omezení - a to jak co do množství, tak "výrobního" času. Celkový počet bitcoinů, které kdy budou vytěženy, je znám dlouho dopředu - je to 21 milionů. To znamená, že čas potřebný k jejich vytvoření a samotné množství bitcoinů jsou předvídatelné veličiny. Rychlost těžby bitcoinu v čase klesá a tento faktor má na cenu bitcoinu pozitivní dopad, přispívá k jejímu růstu.

Druhým faktorem je, že pro bitcoin neexistuje žádný direktivně určený strop a to s sebou přináší víru mnoha lidí, že cena bitcoinu může být klidně 10 tisíc USD, milion dolarů, nebo i víc.

Třetím faktorem je použitelnost bitcoinu jako platebního systému k převodu financí z jednoho bodu do druhého.

Čtvrtým faktorem, a to velmi důležitým, je obecná důvěra lidí. O kryptoměny se v poslední době zajímá čím dál více lidí, kteří navíc mají tendenci si nějaké bitcoiny koupit. Bitcoin jako platební prostředek uznává a přijímá stále více firem a obchodníků. To vše má opět pozitivní vliv na cenu bitcoinu.

Pátým faktorem je uznání bitcoinu jako platebního prostředku různými vládami. Stejně jako narůstající legislativní přijetí, ale i regulační opatření a získání oficiálního statutu v zemích po celém světě.

Šestý faktor, který přispívá k posílení ceny bitcoinu, je jeho nezávislost na makroekonomických indikátorech předních světových zemí. Jejich národní měny mají tendenci kolísat v závislosti na stavu státních statistik, tyto zprávy však nemají na cenu bitcoinu téměř žádný vliv.

Nevyhnutelná volatilita?

Nyní se však podívejme na faktory, které mají takový vliv na cenu bitcoinu, že mohou přispět k jejímu snížení. Všichni víme, že na světě není měna, která by byla absolutně spolehlivá, přesto je málokterá tak volatilní, jako bitcoin. Co takovou volatilitu způsobuje a proč dochází v trendu zvyšování ceny bitcoinu k jejím pravidelným poklesům?

  • Bitcoin je finanční nástroj, stejně jako ostatní měny, akcie, dluhopisy a další na kapitálovém trhu. Jinými slovy, je to komodita, která bude vždy nakupována a prodávána. Od příchodu na trh se bitcoin ukazuje jako spolehlivý, to však nic nemění na riziku fluktuací, které jsou vlastní celému trhu různých měnových párů. Cenové výkyvy bitcoinu mohou být způsobeny tím, jak si hledá optimální cenu nastavenou mezi kupujícími a prodávajícími.
  • Manipulace na bitcoinových burzách nevyžaduje zase tak obrovské částky peněz. Jednotlivci svými nákupy a prodeji žádný podstatný vliv na cenu bitcoinu nemají, nicméně, dojde-li k nákupu velkého množství bitcoinu, trh zareaguje růstem ceny a naopak, velký objem prodaných bitcoinů způsobí prudký pokles jeho ceny.
  • Cena bitcoinu samozřejmě závisí na důvěře lidí. Proto, objeví-li se nějaká zásadní negativní informace, může to způsobit prudký pokles ceny BTC. Zajímavé je, že jedna negativní informace dokáže pohnout cenou bitcoinu dolů nepoměrně rychleji než to, jak několikanásobně větší množství pozitivních zpráv ovlivní cenu bitcoinu směrem vzhůru...
  • Bitcoin má v rodině kryptoměn hodně konkurentů. Úspěch altcoinů na kryptoměnových burzách a růst jejich hodnoty může cenu bitcoinu ovlivnit.
cena bitcoinu

K ceně bitcoinu se pro CoinTelegraph vyjádřil také Ivan Trello, který se specializuje na technické analýzy a prognózy na principu Elliotových vln na ruartereports.com:

"Ceny bitcoinu jsou jak na houpačce díky lidské psychologii. Lidé buď věří, že bude mít bitcoin v budoucnu větší hodnotu, nebo že jej negativně ovlivní ranní zprávy. 

Cena jde nahoru a dolů, protože jde o věčný boj mezi dvěma neúnavnými silami, tržními býky a medvědy. Lidé, kteří potřebují, aby ceny vyšplhaly co nejvýše, proti lidem, kteří ke svému vítězství potřebují pokles cen, lidé, kteří si myslí, že je bitcoin drahý nebo levný. Technická analýza nevysvětluje, ani nestuduje, ani neanalyzuje důvody, proč jde cena nahoru, nebo dolů. To dělají novináři, že přidají nějaký poutavý titulek, aby lidé pochopili, proč se ceny pohybují sem a tam, ačkoliv v zásadě nevědí, proč tomu tak je.

Na trhu jsou hráči, kteří pohybují cenami na základě svých potřeb a vaší psychologie. Tyto akce zanechávají stopy, které jsou potom studovány technickými analytiky. Ti jsou díky těmto stopám schopní s určitou pravděpodobností předpovědět, jaký může být další vývoj.

Lidé, kteří si myslí, že cena ropy roste, protože se jedná o nedostatkové zboží, nebo že jde zlato nahoru, protože může ropa v okamžiku zmizet, ve skutečnosti na trh nic nepřináší. Ceny jdou prostě nahoru, protože by měly jít nahoru a klesají, protože by měly klesat. Jde o psychologii mas."

Cena bitcoinu bude vždy v centru zájmu investorů i obyčejných lidí. Jaké faktory ji však opravdu ovlivňují? Tato otázka zůstává zatím otevřená.

autor CT: Albert Libenzon