Praní špinavých peněz: Bitcoin je pro drogové mafie nepoužitelný

Bitcoin často dostává negativní nálepku anonymního prostředku k praní špinavých peněz, financování drogových obchodů a také terorismu. Cesta kriminálních peněz přitom vede úplně jinudy.

Praní špinavých peněz: Bitcoin je pro drogové mafie nepoužitelný

Jedním z hlavních trhů a odbytišť mexických drogových kartelů jsou Spojené státy americké. Tady se také generují obrovské zisky, které je ale potřeba převádět zpět do Mexika. Jaké cesty k tomu drogoví mafiáni využívají a mohl by je někdy nahradit "anonymní" bitcoin?

Banky - spolehlivá a oblíbená cesta

Drogové kartely měly vždy tradičně dobré vztahy s některými bankovními domy, které jim ochotně vycházely vstříc při transferu drogových výnosů. 

Jeden příklad za všechny - v roce 2012 dosáhla banka HSBC právní dohody s vládou USA, tato dohoda zahrnovala pokutu ve výši 1,9 miliardy USD a přiznání banky, že umožnila mexickým drogovým kartelům přes své přepážky vyprat miliardy dolarů. V minulosti takto jen přes bankovní převody proteklo více než 690 miliard USD a dalších 9 miliard v nákupech amerických dolarů od HSBC.

Rodiny amerických občanů zabitých mexickými drogovými kartely podaly na HSBC žaloby, ve kterých tvrdí, že zmíněná činnost banky vedla ke zničení mnoha lidských životů.

V módě je zlato

Podle zprávy agentury Bloomberg z května 2016 využívá kartel Sinaloa k legalizaci výnosů z prodeje drog v USA v mnoha případech nákupy zlata ze zastaváren. Toto zlato je pak převáděno do firem na Floridě, které padělají dokumenty, aby vše vypadalo tak, že bylo zlato zakoupeno od různých firem v Mexiku. Zlato je poté prodáno na běžných trzích a výnosy jsou po odečtení příslušné provize převáděny legálně do Mexika. 

Propracovaný systém praní špinavých peněz tak i díky zlatu dostává punc legitimní obchodní transakce.

A co bitcoiny?

Bitcoin je médii často představován v negativním světle díky své pseudonymní povaze a jeho využívání jako platidla na Dark Webech pro koupi nelegálního zboží.

K anonymnímu nákupu drog ve skrytém virtuálním prostoru darknetu však bitcoin využívají především jednotlivci - vztah bitcoinu k celkovému pohybu drogových peněz je přitom zcela zanedbatelný. Stejně tak je bitcoin spojován s financováním terorismu, peníze ale tečou úplně jinými cestami.

Sarah Meiklejohn, vědecká pracovnice v oblasti IT na University College London, říká pro Science Magazine:

"Protlačit tajně větší množství bitcoinů přes různé mixovací služby je velice těžké. Bez ohledu na způsob, jakým to uděláte, to bude velmi nápadné. A je tu ještě jeden aspekt - pokud chytíte obchodníka s drogami na ulici a také u něj najdete hotovost, chytili jste ho při spáchání jednoho trestného činu. Pokud však chytíte lidi, využívající ke svým obchodům něco jako Silk Road, můžete přitom odhalit jejich celou kriminální historii. Je to jako získat kompletní mafiánské účetnictví."

Také čísla hovoří jasně: globální objem obchodu s drogami je odhadován někde mezi 300 až 400 miliardami USD, aktuální hodnota všech dosud vytěžených bitcoinů je přitom jen necelých 7 miliard USD. 

Bitcoin a další kryptoměny proto nemohou být jedním z hlavních pomocníků při praní peněz drogových magnátů. Kromě poměrně snadné trasovatelnosti a možnému dohledání celé finanční historie tomu brání také velmi omezená tržní kapitalizace.

autor CT: Jacob J