Pozor na 4 typické bitcoinové podvody, se kterými se můžete nejčastěji setkat

Bitcoinový svět přitahuje podvodníky a šmejdy všeho druhu, pseudonymita kryptoměn je pro některé lid příliš velkým lákadlem. Nenechte se zaslepit supervýhodnými nabídkami, pokud nechcete přijít o peníze.

Pozor na 4 typické bitcoinové podvody, se kterými se můžete nejčastěji setkat

Dnes si něco řekneme o čtyřech typických podvodech, se kterými se můžete setkat v bitcoinovém světě, abychom vám připomněli, že placení bitcoinem je podobné, jako když platíte hotovostí - a vy byste měli dbát na to, že s ním tak zacházíte, tedy opatrně. Většina podvodů se nestane z důvodu nasazení speciální technologie, ale spíše využívá chamtivost a neopatrnost na straně uživatelů.

Na bitcoinu je něco zvlášního, co přitahuje pozornost všech možných druhů podvodníků a šmejdů. Dokonce má i potenciál proměnit na zloděje agenty tajných služeb.

Bývalý agent tajné služby Shaun Bridges byl v prosinci roku 2015 odsouzen k téměř šesti rokům vězení po přiznání viny poté, co byl obviněn z praní špinavých peněz a ze snahy o maření vyšetřování (výkonu úředního rozhodnutí) v souvislosti s krádeží více než 820 000 USD v bitcoinech z účtů napojených na Silk Road. Americká vláda si nyní myslí, že mohl být zapojen i do dalších krádeží spojených s dnes již zaniklým internetovém tržištěm:

"... Americká vláda se nedávno dozvěděla o dalších krádežích bitcoinů z účtů tajné služby, což jí dovedlo k domněnce, že byl do nich ve spolupráci s dalšími lidmi zapojený i Bridges."

Americký okresní soudce Richard Seeborg, který šetření případu vedl, poznamenal, že z toho, co viděl, byl tento trestný čin motivován chamtivostí. "V rozsudku není žádná odůvodněná neshoda, nebo nesrovnalost,” uvedl soudce.

Bitcoin přitahuje podvodníky

Proč bitcoin tak přitahuje kriminálníky? Jednoduše již ze samé podstaty jeho povahy (vlastností). Při provádění transakcí pomocí této digitální měny můžete za určitých okolností zůstat anonymní a není v ní zabudován mechanismus stornování plateb. Rádi bychom zde zdůraznili slovo měny, protože se placení pomocí bitcoinů velmi podobá platbám v hotovostí. Vratné platby a storna jsou spíše doménou platebních karet.

Studie, provedená v lednu 2015 výzkumníky z univerzity Southern Methodist v Texasu v USA, odhaluje mnohé o běžných bitcoinových podvodech a způsobech, jak se na nich lidé nechávají nachytat. Výzkum prováděli Marie Vasek a Tyler Moore s názvem "Nic nedostanete zadarmo, dokonce ani s bitcoinem: Sledování nárůstu popularity a zisků z podvodů s virtuálními měnami". Výzkum odhalil 41 různých podvodů, k nimž došlo v letech 2011 a 2014 a v nichž položilo své finance za oběť podvodným webovým stránkám přes 13 tisíc lidí. Při velmi konzervativních odhadech bylo jen v tomto období ukradeno téměř 11 milionů USD.

Podívali jsme se na zjištění Marie Vasek a Tylera Moora a zde jsou jejich klíčové závěry. Společným prvkem všech těchto podvodů je chamtivost a naivita ze strany uživatelů:

Bitcoinové investiční programy

Staré rčení říká, že pokud se něco jeví až příliš dobře, aby to byla pravda, tak to pravděpodobně pravda není. Platí to stejně tak dnes, jako dříve. Když však lidem slíbíte z jejich vkladů vyšší, třeba i nereálné výnosy, často chamtivost přemůže jejich úsudek.

Zvlášť na pozoru byste se měli mít před peněženkami, které nabízejí výnosy, pokud jim svěříte své bitcoiny. Podezřelý je také jakýkoliv investiční program, který nabízí mnohem vyšší výnosy, než jaké převažují na běžném trhu.

Cloud mining a těžební podvody

Za údajně podvodné je považováno hodně programů spojených s cloudovou těžbou bitcoinů, pokud bychom to však měli zúžit na dokonaný podvod, tak je charakterizujeme jako operace, kdy od váš někdo vybírá poplatek za těžení ve váš prospěch, ale nikdy vám nic nevyplatí. Týká se to především cloud miningu, výjimkou však nejsou ani nikdy nerealizované dodávky hardwaru. Výzkumníci Moore a Vasek ve studii uvádějí:

"Programy s názvem Active Mining Corporation a Ice Drill vybraly peníze na údajnou výrobu ASIC čipů, pomocí nichž měli těžit bitcoiny a dělit se o zisky, slíbené dodávky se ale nikdy neuskutečnily. Další podvodné webové stránky byly např. AsicMiningEquipment.com a Dragon-Miner.com."

Podvodné BTC peněženky

Stát se obětí kapsáře, to docela naštve. Ale když vám peníze zmizí přímo pod nosem, tak to je opravdu brutální. Obvyklý postup podvodných peněženek probíhá tak, že obět vloží do takové peněženky své bitcoiny a když jejich množství dosáhne určitého bodu, jsou peníze (BTC) převedeny na adresu podvodníka. Zpráva o analýzách podvodných bitcoinových peněženek uvádí:

"Analyzovali jsme tři z těchto služeb (Onion Wallet, Easy Coin a Bitcoin Wallet.in), z nichž byly všechny peníze obětí odeslány na stejnou adresu podvodníka. Tyto konkrétní podvody bývají propagovány jako mixovací služby, které zákazníkům nabízí vyšší anonymitu transakcí. Ve skutečnosti se to jeví tak, že jsou všechny služby provozovány stejným podvodníkem, protože všechny transakce vedou do stejné bitcoinové adresy."

Podvodné bitcoinové směnárny 

Směnárny slouží jako vstupní brána do bitcoinového světa. Některé z nich jsou však od začátku vytvářeny s cílem někoho okrást. Mnoho obětí je pak přilákáno nižšími směnnými kurzy, sliby anonymity nebo možnostmi platby přes PayPal a kreditními kartami, které jiné burzy a směnárny většinou nenabízejí. Poté, co obět vloží peníze k nákupu bitcoinů, nikdy již své prostředky neuvidí, ani peníze, ani bitcoiny. Zdá se však, že většina podobných podvodných směnárencointelegraph.cz/news/coinmx-konci-fbi-zatkla-dva-udajne-provozovatele-ilegalni-bitcoinove-smenarny má krátkou životnost.

Podobné výzkumy jsou jistě užitečné a osvěty v tomto případně nikdy není dost. Chcete-li se však vyhnout bitcoinovýcm podvodům, měli byste se vždy řídit vlastním zdravým úsudkem, nenechat se zaslepit super výhodnými nabídkami a při jakýchkoliv operacích spojených s bitcoiny projevovat maximální ostražitost a opatrnost. 

autor CT: Shivdeep Dhaliwal