Nigérie hájí pověst virtuálních měn bojem proti pyramidovým hrám a podvodům

Různé podvody a Ponzi schémata na bázi virtuálních měn jsou populární také v Africe, mezi lidmi, co se zoufale snaží rychle zbohatnout. Škodí to přitom pověsti bitcoinu a je nutná široká osvěta

Nigérie hájí pověst virtuálních měn bojem proti pyramidovým hrám a podvodům

Nigerijská finanční platforma Swift eCurrency zahájila osvětovou kampaň, zaměřenou na virtuální měny a jejich současné i budoucí uživatele. Hlavním cílem je zlepšit pošramocenou pověst, kterou trhu s kryptoměnami poškozují různá Ponzi schémata, pyramidové hry a podvody, rozšířené nejen v Africe. V této souvislosti jsou zmiňovány i projekty z minulosti, jako byl e-Bullion, nebo Liberty reserve, které nebyly vysloveně podvodné, skončily ale na pozadí kriminálních činů.

Podvody a Ponzi schémata škodí pověsti bitcoinu

Pozornost bude zaměřena na současné potenciální podvody, MLM a Ponzi schémata, kam patří třeba projekt MMM Sergeje Mavrodiho, multilevelová pseudo kryptoměna Onecoin - "revoluční platební systém", který nepřijímají žádné obchody a nenajdete jej na žádné kryptoměnové burze, nebo zcela neprůhledný Swisscoin.

Generální ředitel a majitel Swift eCurrency, Adelola Sokoya v této souvislosti zmiňuje, že trh digitálních měn v Nigérii ani zdaleka nedosahuje kapacity, která by odpovídala velikosti země a množství uživatelů internetu. Připisuje to především negativnímu dojmu, který v obyvatelích země zanechávají podvodné praktiky minulých i současných provozovatelů Ponzi schémat a pyramidových her.

"Tyto systémy a podvodná schémata jsou velmi populární mezi Nigerijci, kteří se zoufale snaží rychle zbohatnout. Několik lidí padlo v minulosti podobným programům za oběť, přičemž utrpěli hluboké finanční ztráty. V naší zemi, kde vzdělání v oblasti internetu nejde příliš do hloubky, je v souvislosti s oběťmi přechozích problémových projektů velmi obtížné nemyslet na to, zda "internetové peníze" nejsou jen dalším podvodem."

Swisscoin, Onecoin a MMM v kontrastu s bitcoinem

Cointelegraph pečlivě sleduje různé podezřelé projekty a rychle se šířící Ponzi schémata. Psali jsme zde nejen o Swisscoinu a podezřelém OneCoinu, ale také o ruském MMM, kterému se nyní daří v Indonésii, Jižní Africe, Indonésii, Bangladéši a na Ukrajině.

MMM je společnost založená známým ruských podvodníkem Sergejem Mavrodim, ten byl již jednou odsouzen na 5 let do vězení za obří podvody, při kterých přišly o těžce vydělané peníze miliony lidí v Rusku. Mavrodi je opět na scéně a otevřením MMM v Číně vstoupil do nové oblasti, kde spojuje s multilevelem bitcoinové transakce. Členům své "decentralizované sítě vzájemné pomoci" přitom slibuje tučné odměny a projekt se rychle rozšiřuje.

Bitcoin je přitom v těchto projektech spíše zneužíván. A to buď přímo jako transakční cesta, nebo tím, jak je srovnáván jeho rozvoj a rostoucí popularita s projekty, které decentralizaci a skutečný blockchain neviděly ani z rychlíku.

Digitální průmysl v Africe potřebuje osvětu

Digitální průmysl nyní v mnoha lidech vyvolává špatné pocity, říká Sokoya, přesto je podle něj právě teď potřeba pracovat na jeho oživení.

"Je čas pracovat. Musíme pokračovat v intenzivní evangelizaci a vzdělávání, zaměřené na veškeré výhody digitálních měn. S příchodem decentralizovaných aplikací se míra transparentnosti na trhu bude zlepšovat a je potřeba, aby to lidé věděli. Velkým krokem je přitom adopce bitcoinu a dalších kryptoměn jako platební metody ze strany prodejců."

"Swift eCurrency se nyní pouští do intenzivního rozšíření osvětových seminářů, které budou Nigerijcům ukazovat a vysvětlovat současný převládající trend. Věříme že je na čase, aby si nejlidnatější černý národ našel své místo na světové mapě virtuálních měn," pokračuje Sokoya.

autor CT: Iyke Aru, přeložil a doplnil Karel Fillner