Litecoin v r. 2016: Úspěchy, problémy a vyhlídky do budoucnosti

Bitcoin zlato, litecoin stříbro - bude toto spojení ještě někdy platit? Litecoin může zažít pád do zapomnění, stejně jako povstání Fénixe z popela, hodně záleží na jeho vývojářích

Litecoin v r. 2016: Úspěchy, problémy a vyhlídky do budoucnosti

Litecoin paří mezi altcoiny, které vyvolávají asi největší rozpory mezi jeho nadšenými příznivci a skeptickými kritiky. Ačkoliv si při aktuální ceně stále drží třetí pozici v celkové tržní kapitalizaci kryptoměn, těsně za Ripple a s dvojnásobným náskokem před Ethereum, vůči bitcoinu ztrácí stabilně na hodnotě a dávné tvrzení - bitcoin zlato, litecoin stříbro pomalu zapadá prachem... Podívejme se společně na to, jak se vyvíjela cena litecoinu a jaké jsou vyhlídky nejznámějšího altcoinu do dalších let.

Historie ceny litecoinu

Obchodování s litecoinem začalo na světových burzách v červenci 2012, během tohoto roku a potom až do jara 2013 nepřesáhla cena LTC 0,1 USD a nebyla po něm ani speciální poptávka. Vše se změnilo v březnu 2013, kdy v závěsu za nárůstem ceny bitcoinu vystoupal litecoin na hranici 4 dolarů a na začátku dubna 2013 mohli obchodníci prodat LTC za tehdy neuvěřitelných 4,49 USD. Ti, kteří prodali své litecoiny o měsíc dříve při ceně 0.07 až 0.09 USD, tak jen nevěřícně a naštvaně zírali.

V průběhu většiny r. 2013 pak ceny litecoinu postupně klesaly, v říjnu 2013 byl LTC k mání za 1,70 až 2 USD. Pak přišlo něco, co asi nikdo nečekal. Od začátku listopadu vypuklo šílenství, které vyhnalo nejen ceny bitcoinu, ale i altcoinů na dosavadní maxima. Litecoin se během několika týdnů vyšplhal až na  48,47 USD (burza btc-e, 28.11.2013) a ti, kteří jej za peakovou cenu koupili, si na uzavření obchodu se ziskem budou muset ještě dlouhou dobu počkat.

litecoin graf

 

Příčiny nárůstu a pádu ceny litecoinu částečně kopírovaly příběh bitcoinu, který nejdříve těžil z čínského zájmu a později odhalených manipulací na burze MtGox, aby s pádem dosud největší bitcoinové burzy zahájil dlouhodobý sestup a následnou stabilizaci ceny. Litecoin navíc utrpěl ztrátu popularity mezi těžaři poté, co jeho vývojáři nezabránili možnosti těžení pomocí ASIC čipů. LTC tak ztratil svou hlavní konkurenční výhodu a výjimečnost těžby na grafických kartách, kritici mu vyčítají také to, že se jeho vývojáři nesnaží o žádný posun dopředu a litecoin kromě vyšší rychlosti potvrzování transakcí není ničím výjimečný. Z tohoto vrcholu pak litecoin už jen stabilně padal. V prosinci 2014 byla cena LTC kolem 3,40 USD, stejně jako dnes a na nejnižší hodnoty klesl v lednu 2015 (1,20 až 1,40 USD). Od tohoto dna se však odrazil a cena se tak nízko už nikdy nevrátila.

Na druhou stranu je však potřeba uvést i to, že litecoinová síť v době spamových útoků na bitcoin odolávala a některé problematické body má na rozdíl od bitcoinu vyřešené lépe.

Litecoin v roce 2015

V tomto roce byl litecoin poněkud potichu, cena se držela nejčastěji kolem 3 USD,  s výjimkou dvou vrcholů - na konci července 2015, kdy přesáhla 5 dolarů a na začátku listopadu, kdy LTC na chvíli prošel kolem hranice 4,30 USD. 

Oba uvedené vrcholy mají své důvody. Komunita kolem litecoinu v létě 2013 napjatě očekávala, co s litecoinem udělá plánované půlení těžařské odměny (halving), v souladu s předpoklady stoupala i cena LTC. Navíc se přidala situace s neznámým čínským provozovatelem Ponzi schématu, který nabízel investorům vysoké dividendy a vklady přijímal právě v LTC. Celý investiční podvod vyšel najevo potom, kdy organizátor zmizel i s litecoiny v hodnotě 18 milionů USD. Celková výše transakcí, které prošly účtem čínského vykuka, překročila 30 milionů USD a následný prodej těchto litecoinů způsobil depresi na trhu. Teprve podzimní růst bitcoinu opět probudil i zájem o litecoin.

cena litecoinu a objem obchodu

 

Vyhlídky litecoinu do roku 2016 a dále

První dny nového roku jsou pro litecoin ve znamení nezměněných cen, zatímco bitcoin pár měsíců neustále stoupá, kurzy měnového páru LTC/BTC jsou stále přilepeny na lokálním dně kolem hodnoty 0,08. To však může mimo jiné znamenat, že má litecoin potenciál k novému růstu. 

Pokud je litecoin komunitou kritizován za svůj konzervatismus, zdá se, že by se tato situace mohla již brzy změnit. Vývojáři LTC si pro letošek stanovili cíle, které mohou způsobit, že rok 2016 bude rokem litecoinu. V plánu je podpora sidechainů, zajištění důvěrnosti transakcí a možnost okamžitých převodů díky síti Lighting. Navíc je docela příjemné vidět, že nadace Litecoin Foundation pracuje jako sehraný tým, aktivní a přátelský, což se aktuálně o Bitcoin Foundation říct nedá.

Nicméně, litecoin může překvapit i z mnoha dalších důvodů, má potenciál nejen jako vhodný prostředek na mikroplatby, ale i pro spekulanty, kteří tvoří na trhu likviditu a pohnout s cenou litecoinu pro ně znamená řádově nižší náklady, než u BTC. 

Trh s altcoiny je nepředvídatelný a pokud jde o litecoin, můžeme se v roce 2016 dočkat klidně obou extrémů - jak poklesu ke dnu, tak aktualizace nového maxima. V každém případě je zajímavý vývoj pravděpodobnější, než setrvalá nuda.

autor CT: Frederic Racine, překlad a další doplnění Karel Fillner