Láká vás obchodování na bitcoinové burze? Jak vybrat tu pravou

Víte, jaký je rozdíl mezi burzou a směnárnou? Chystáte se obchodovat s bitcoiny? Pak by se vám mohlo hodit pár rad, jak si vybrat vhodnou platformu pro obchodování s kryptoměnami

Láká vás obchodování na bitcoinové burze? Jak vybrat tu pravou

Od svého vzniku v roce 2009 zůstává bitcoin nejvyužívanější a rychle rostoucí alternativní měnou. Je používán nejen jako prostředek pro převod financí po celém světě, nebo k nákupu reálných produktů a služeb, stal se také spekulativním nástrojem obchodníků na bitconových burzách a směnárnách. Cena bitcoinu je pohyblivá a intezivní obchodování má na hodnotu měny významný efekt. Spekulanti, drobní obchodníci i větší investoři vytvářejí na trhu kryptoměn likviditu a současně s tím se rozšiřuje i portfolio služeb, které jim obchodování umožňují.

Mezi nejznámější patří v současné době burzy jako je Bitstamp, BitfinexCoinmate nebo BTC-e, které umožňují jednoduchý nákup, prodej a obchodování s digitálními měnami. Největší podíl na trhu mají v současné době čínské burzy (BTCC, OkCoin, Huobi), ty jsou však určeny především pro asijské tradery a i když zde bitcoin neplatí žádné mezinárodní omezení, nováčkům zde obchodování rozhodně nelze doporučit.

Bitcoinové burzy: Na co se zaměřit

Na rozdíl od bitcoinových směnáren, kde cenu kryptoměny určuje provozovatel, jsou burzy s kryptoměnami prostředím pro setkávání nabídky a poptávky obchodníků a spekulantů v reálném čase. Při stejné základní funkcionalitě se jejich efektivita jako obchodní sítě může zásadně lišit už jen při malé změně v jejich designu. Zde je několik klíčových elementů, na které je dobré se zaměřit při volbě bitcoinové burzy, která bude nejvhodnější právě pro vás.

Poplatky

Každá bitcoinová burza má rozdílnou skladbu poplatků, nastavenou tak, aby vyhovovala různým způsobům využití a rozdílným zákazníkům. Skoro každá burza používá skladbu poplatků založenou na objemu obchodů, kde ti, kteří prodávají a nakupují bitcoin ve větším množství, platí menší poplatky. Nemusí jít přitom o větší jednorázové obchody, velký objem často tvoří vysoká frekvence nákupů a prodejů v relativně malých částkách. Poplatky vyjadřují procentuální část z obchodní transakce a většinou se pohybuje kolem 0.30% v základní sazbě za jeden obchod.

Některé směnárny používají “maker-taker fee model”, kde ti, kteří podávají prodejní či nákupní příkaz zvyšující hloubku trhu (příkaz se nevypořádá ihned, ale "sedí" v order booku),  platí výrazně nižší poplatky.

Bezpečnost

Pokud jde o důvěru v bitcoinovou burzu, musíte si být jisti, že je pro ni zabezpečení uložených prostředků jedna z top priorit. Skoro každá bitcoinová směnárna používá alespoň 2-faktorovou autentifikaci účtů jako ochranu před hijackingem. Většina směnáren také používá off-line metody k ukládání kryptoměn (cold wallet), nebo multisignature (vícenásobné podpisy) jako jeden z nejbezpěčnějších nástrojů k ochraně peněz svých klientů. Využívají přitom např. služeb BitGo, specialistů na multisignature řešení. Další směnárny využívají vlastní systémy, doplněné o hardwarové řešení v podobě například Trezoru, nebo jiných hardwarových peněženek, které činí směnárny mnohem bezpečnějšími.

bitcoin Trezor

 

Objem obchodování

Objem obchodů může o bitcoinové burze mnohé napovědět.  Velké objemy totiž znamenají, že této platformě důvěřuje  hodně lidí, kteří jsou spokojeni s jejími obchodními praktikami. Větší klientská základna a větší objem obchodů zajišťuje více spravedlivých obchodů pro všechny, protože každý má více potenciálních obchodních partnerů a burza má tak dobrou likviditu.
Burzy s vyššími objemy obchodů jsou obvykle cenovými tvůrci trhu. Menší platformy se BTC kurzu následně přizpůsobují a mají tendenci k větším spreadům.

API a roboti

Téměř každá bitcoinová burza nabízí API, nebo programové rozhraní, které umožňuje dalšímu softwaru komunikaci s danou platformou. Vývoj pokročilých nástrojů pro správu pěněz a obchodních robotů zajišťuje automatické obchody i bez manuálního zadávání příkazů. Kde se bitcoinové burzy liší, jsou specifické funkcionality, které jejich API nabízí. Například některé API mají vestavěnou funkcionalitu pro obchodování s marginem, ideální pro day tradery a ostatní spekulátory s kryptoměnami. 

Měnové páry a verifikace zákazníků

Část bitcoinových burz obchoduje nejen v měnových párech BTC proti USD, případně EUR, ale také v dalších fiat měnách a různých altcoinech. Existují i burzy (Cryptsy, Poloniex a další), které se zaměřují především na obchod s alternativními digitálními měnami, z nichž většinu není možné směnit přímo za dolary, nebo eura. Podle toho, jak probíhají depozity a výběry z burzy, se také liší způsob verifikace zaregistrovaných klientů. Pokud klient na burzu vstupuje a odchází pouze s kryptoměnou, stačí někde i jednoduchá registrace pomocí e-mailu a hesla. S rostoucím objemem obchodů a především při kontaktu s fiat měnou potom rapidně stoupá požadovaná úroveň identifikace, aby bylo vše v souladu s regulacemi a zákony proti praní špinavých peněz - AML a KYC. 

Porovnávejte kurz bitcoinu, ale i další náklady

Z výše uvedených burz si určitě každý tu, která mu nejlépe vyhovuje. Známé burzy jako Bitstamp a Bitfinex obchodující v měnovém páru BTC/USD nabízí mnohem větší objemy a nadstandardní funkce. Pro běžného uživatele jsou však mnohdy až příliš komplexní. Bankovní poplatky spojené s  vklady a výběry v cizí měně mohou být pro tuzemce příliš vysoké, na Bitstampu hraje roli i to, že vklady a výběry probíhají SEPA platbou v EUR, burza však ve vlastním kurzu (nepříliš výhodném) přepočítá klientské prostředky na dolary, ve kterých se potom obchoduje.

jak vybrat bitcoinovou burzu

 

Z těchto důvodů může být pro evropské uživatele zajímavá například burza Coinmate.io. Začínající obchodníky z ČR uvítá rozhraní v českém jazyce, s rychlým nákupem a prodejem na jeden klik. Obchodní pár v EUR/BTC umožňuje vložit finance přímo přes rychlé SEPA platby a bez nutnosti konverze na USD. Burza navíc podporuje vklady v CZK a okamžité depozity ze 13-ti českých a slovenských bank, nebo přes MoneyPolo. Nabití účtu je pak otázka několika málo vteřin. I přes menší objemy a nižší likviditu než etablované USD burzy zde však není problém obchodovat v částkách do 100.000 Kč. Právě rychlý vklad může být tím rozhodujícím při obchodování s bitcoinem, jehož cena se neustále mění.

Samozřejmě i při obchodování s bitcoinem platí staré zlaté investiční pravidlo, které říká, že máte investovat pouze prostředky, o které si můžete dovolit přijiít. Vzhledem k tomu, že byl bitcoin tento rok opět vyhlášen nejvíce rostoucí měnou v paritě s dolarem, s nárůstem v hodnotě zhruba 20% za rok, může být investice do bitcoinu a některých dalších kryptoměn (např. Litecoin, DASH, Ethereum) zajímavým nástrojem pro diverzifikaci investičního portfolia.