Japonská policie zatkla Marka Karpelese, šéfa zkrachovalé burzy Mt.Gox

Tak už na něj konečně došlo. Japonská policie v sobotu 1.8.2015 zatkla bývalého šéfa zkrachovalé bitcoinové burzy Mt.Gox. Do 23 dnů by mohl být formálně obviněn z podvodů a manipulací s burzovním systémem

Japonská policie zatkla Marka Karpelese, šéfa zkrachovalé burzy Mt.Gox

Japonská policie dnes zatkla Marka Karpelese, šéfa burzy Mt.Gox, která loni v únoru ohlásila krach a zmizení téměř třičtvrtě milionu bitcoinů v hodnotě přes půl miliardy dolarů. Mt.Gox je od od dubna 2014 doby v konkursním řízení řízení a Karpeles čelí vyšetřování nejen ze strany japonských, ale i amerických úřadů.

Mt.Gox - manipulace s burzovním systémem, robot Willy a neexistující bitcoiny

Bývalý výkonný ředitel Mt.Goxu je podezřelý, že manipuloval s počítačovým systémem burzy, aby zakryl špatné hospodaření firmy. Spekuluje se i o tom, že byl Mt.Gox již dříve systematicky vykrádán a Karpeles se nasazením sofistikovaných burzovních robotů a obchodováním s falešnými účty snažil ztrátu dohnat.

Skupina bitcoinových bezpečnostních specialistů WizSec se sídlem v Tokiu letos v únoru zveřejnila zprávu, která popisovala činnost tradingového robota Willyho. Vzhledem k tomu, že byl Willy často ovládán a nastavován ručně, ukazuje podezření právě na Karpelese.

Podle jednoho ze zdrojů seznámených s průběhem vyšetřování může být Mark Karpeles obviněn z manipulací, které měly za cíl vykazovat větší množství finančních prostředků, než kolik bylo ve skutečnosti na účtech a v bitcoinových peněženkách. Oficiálně ale zatím nebyl obviněn, japonská metropolitní policie na to má formálně 23 dní čas.

Mark Karpeles, šéf burzy Mt.Gox

 

Karpelesovo vyjádření se zatím médiím sehnat nepodařilo. Když se však již včera objevily první zprávy o chystaném zatčení, prohlásil veškerá obvinění za "falešná" a že je "samozřejmě popře".