Cryptosteel - nezničitelná záloha nejen pro Trezor

Silná hesla se špatně pamatují. Píšeme si je na papírky, nebo máme password managery a master heslo. Papír ani pevné disky ale nesnesou vše. Potřebujete nezničitelné řešení záloh? Přichází Cryptosteel

Cryptosteel - nezničitelná záloha nejen pro Trezor

Jednou z nejdůležitějších otázek, které řeší majitelé většího než malého množství bitcoinů, je bezpečnost jejich uložení. Mobilní aplikace se hodí spíš pro operativní nakládání s menšími částkami, desktopové peněženky jsou náchylné na hackerské útoky a offline uložené papírové peněženky s privátním klíčem mají také své nevýhody - mohou se stát třeba obětí přírodních živlů...

Trezor je bitcoinová bezpečnost, Cryptosteel záloha

Skvělým a superbezpečným řešením je hardwarová peněženka Trezor, která privátní klíče uchovává offline a pro případ ztráty či krádeže je navíc chráněná mnemonickou zálohou ve formě tzv. seedu. Sadu 12 až 24 anglických slov jako "semínko", ze kterého můžete rekonstruovat privátní klíče v kompatibilních zařízeních dnes kromě Trezoru používají i další peněženky, např. softwarový klient Electrum. Vše díky BIP39 (Bitcoin Improvement Proposal), zlepšovacímu návrhu mnemonického kódu na generování deterministických klíčů z dílny SatoshiLabs.

I v případě seedu však stále stojíte před řešením, jak jej co nejbezpečněji a nejlépe nezničitelně uchovat? Dvanáct anglických slov si napíšete na papír, uložíte třeba na více místech, přístup do Trezoru můžete navíc chránit i tzv. pasphrase, tedy master heslem, bez kterého je cizím osobám seed k ničemu. Stále je to však papír, který rozhodně není věčný.

Unikátní řešení problému "věčného" uchování seedu či podobných hesel existuje. Pod značkou Cryptosteel jej vyvinula polská skupina inovátorů v čele s Wojciechem Stopinskim a po úspěšné crowdfundingové kampani jsou v těchto dnech rozesílány první balíčky účastníkům crowdfundingu. Cointelegraph získal jeden z prvních výrobků k otestování a přináší vám tak "honest review", minirecenzi a první dojmy..

Co je Cryptosteel a jak funguje

Cryptosteel je nezničitelný systém uchování důvěrných dat ve formě "cold wallet" z nerezové oceli, kde si můžete z písmenek a čísel vyskládat nejen seed od Trezoru, ale i různá master hesla a vlastně cokoliv, co se dá vyjádřit v maximálně 96 znacích. Výrobci popisují materiál jako prakticky nezničitelný, odolný proti korozi, kyselinám a teplotám až 1.200 °C.

Na rozdíl od pevných disků a elektronických zařízení tak můžete zálohu od bitcoinové peněženky třeba zakopat na zahradě bez obav z přírodní katastrofy, kde ani "zub času" nehraje žádnou roli.

Cryptosteel je dodáván v balení s 250 ocelovými bločky s písmeny a čísly vyraženými na obou stranách, ze kterých je možné vyskládat slova a věty až do 96 znaků. V případě seedu pro Trezor je zajímavé, že je vytvářen z knihovny o 2000 anglických slovech, kde přitom stačí znát první 4 písmena - při "recovery" procesu Trezor napoví zbytek slova a knihovna je vytvořena tak, aby se žádné slovo v prvních písmenech neopakovalo.

Manipulace a skládání slov - jde to ztuha

Balení v papírovém kartonu na je první pohled sofistikovaně vymyšlené, nechybí obrázkový návod k použití a písmenka se na vás z malých přihrádek jenom smějí. Úsměv však trochu zatuhne, když se odkryje nenápadná krycí fólie nad boxem s ocelovými bločky, písmenka jsou totiž přikrytá jen volně a rázem létají na všechny strany. Zatavená fólie by byla určitě lepší. 

Cryptosteel balení

 

Víc se zapotíte, když se budete snažit přijít na to, jak vlastně ocelovou destičku velikosti kreditní karty otevřít. Návod moc nepomůže, chce to chvíli koumání, než najdete bajonetový uzávěr a podaří se vám specifickým pohybem do strany rozevřít obě pohyblivé části.Nožík, nebo malý šroubovák se vám určitě budou hodit - alespoň na začátku je potřeba si trochu pomoct a díly od sebe "odlepit". Stejně tak musíte nožíkem uvolnit pojistku, která kryje vstupní boxy pro vložení ocelových bločků s písmenky.

Cryptosteel - mechanika

 

Nutno ale říct, že má vše svůj účel. Nejde o dětskou hračku, ani o jemnou sadu na manikúru, ale o "nezničitelné" zařízení, kde zkrátka trochu síly a mechanické dopomoci budete potřebovat. Vyskládání části hesla a podpisu na konec už jde jako po másle, netrvá to ani 5 minut a máme hotovo. Zacvaknout pojistku, uzavřít a záloha na věčné časy je připravená. A to vám ještě spousta písmenek zbyde - Cryptosteel je oboustranný a v jedné části tak můžete mít vyskládaný seed o 12 slovech, na druhé straně třeba master heslo do password managera, nebo seed do jiného zařízení.

Cryptosteel cold wallet

 

A máme hotovo. 

Testování na ohnivzdornost a odolnost proti kyselinám neprobíhalo. Není třeba prozkoumat všechny detaily, na první pohled i "potěžkání" je vidět, že by případná přírodní katastrofa, která by byla schopná zničit podobné zařízení, znamenala tak jako tak konec všeho živého a vyšší stupeň odolnosti bychom už zřejmě nebyli schopni ocenit.

Sečteno - podrženo, díky Cryptosteel je k dispozici systémové řešení offline uložení hesel a jiných důležitých zálohových dat, které neohrozí požár domu, ani vlhkost ve sklepě - kam si nezničitelnou zálohu uschováte, je jen na vaší fantazii. Ačkoliv se v prvním plánu jedná o doplnění a vyšší level zálohy pro Trezor, se kterým také výrobci svůj nápad a provedení konzultovali, Cryptosteel bude užitečný i lidem, kteří zatím kouzlu digitálních měn nepodlehli. Zálohování důležitých dat se v tomto případě obejde bez třetích stran a uživatel má pod kontrolou vše, co a jak do zařízení uloží. 

Cryptosteel bude v prodeji na přelomu března a dubna 2016, cena zatím nebyla přesně stanovena, ale podle vyjádření Wojciecha Stopinskeho by se měla pohybovat v rozpětí 40 až 50 USD za kompletní sadu. Vzhledem k bytelnému a do detailu promyšlenému zpracování a především v porovnání s tím, jak důležitá data může zálohovat, jde vlastně o pakatel.