Co zpomaluje bitcoinovou síť? Přirozený růst, nebo někdo cíleně škodí?

Bitcoinová síť je přetížená, nestíhá včas potvrzovat transakce. Je to jen důsledek přirozeného růstu, nebo někdo cíleně spamuje síť? Řešení je v každém případě potřeba nalézt co nejdříve

Co zpomaluje bitcoinovou síť? Přirozený růst, nebo někdo cíleně škodí?

V poslední době dochází čím dál častěji ke zpoždění v potvrzování bitcoinových transakcí. Transakce se nevejdou do přeplněných bloků, často nepomůže ani zvýšený poplatek těžařům. Bitcoinoví vývojáři se snaží společně s komunitou přijít na to, co se děje a najít společně vhodné řešení, které by situaci vylepšilo.

Ekosystém kryptoměn zažívá bouřlivý rozvoj a netýká se to jen bitcoinové sítě, velmi zajímavým fenoménem je také vztah mezi bitcoinem a ostatními digitálními měnami a platformami. Narůstající průměrná doba potřebná k potvrzení transakcí je problém, který nedává vývojářům spát a může být důležitým mezníkem v dalším vývoji bitcoinu a dalších kryptoměn.

Cointelegraph oslovil Christophera Franko, specialistu na blockchainové technologie ve společnosti Ribbit.me a požádal jej o vysvětlení, co podle něj stojí za současným zpožděním potvrzování bitcoinových transakcí a jaké reakce je možné v ekosystému kryptoměn očekávát.

Přirozený nárůst transakcí, nebo cílená politika zájmové skupiny

Podle Christophera může být za zpožděné potvrzování transakcí více věcí, z nichž jedna je docela zlověstná - někdo může zahlcovat blockchain schválně, aby tím prosadil vlastní zájmy. 

Druhý důvod je poměrně jasný - přirozený růst. Pokud by za bloky plnými transakcí nebylo nic jiného, tak by bitcoin trpěl tím nejlepším problémem, jaký si lze představit, totiž že má již nyní příliš mnoho uživatelů. Guy Kawasaki, marketingový guru ze Silicon Valley ve svých přednáškách mluví o 10 největších chybách, které dělají podnikatelé a o problémech, které řeší. Jedním z nich je právě příliš mnoho uživatelů. Mluvil sice obecně o softwaru a ne přímo o bitcoinu, ale souvislost je tam zřejmá.

V podobném duchu mluví i Christopher Franko:

"V podstatě se nyní děje to, že existuje příliš mnoho transakcí na to, aby se vešly do jednoho bloku. Snaží se protlačit do dalších bloků a vytváří tím tlak na trhu s poplatky. Těžaři si totiž mohou nastavit prioritu, podle které je do dalších bloků zařazena transakce s větším poplatkem.

To však může vyvolat také větší motivaci začít používat některou z alternativních platforem, jako je Expanse, Ethereum, nebo mnoho dalších v řadě. Lidé mají k používání bitcoinu dobré důvody, jedním z nich je dostatečná likvidita. Kdyby totiž někdo chtěl provádět transakce v hodnotě statisíců dolarů třeba na platformě Expanse, nenajde na trhu dost likvidity k udržení hodnoty této měny. Vezmete-li si však Ethereum, Litecoin, nebo kterýkoliv altcoin z první desítky podle tržní kapitalizace, tam už to možné je."

Christopher Franko

 

Shoda je nutná, problém je potřeba co nejdřív odstranit

Christopher dále vysvětluje, že se vývojáři samozřejmě snaží problémy s kapacitou bloků co nejdřív odstranit, ať už se jedná o řešení typu Segregated Witness, nebo o možnost zvětšení velikosti bitcoinového bloku, do kterého se tak dostane více transakcí.

Na druhé straně je však potřeba říct, že pokud se skutečně jedná o útok, jak Franko také zmínil, pak může vyvolat potřebu navyšovat zdroje potřebné ke spuštění výkonnějších uzlů v síti, které tak zvládnou synchronizovat větší bloky. Tím se však také zvyšuje pravděpodobnost centralizace bitcoinové sítě. Když bude blockchain příliš velký pro průměrné těžaře, pak jej mohou ovládnout především velcí hráči.

Něco se musí změnit, říká Christopher Franko. Bitcoinoví vývojáři to vědí také a debatují o tomto problému na všech komunikačních kanálech. Najít všeobecnou shodu na tom, co je potřeba udělat, však bude zřejmě to nejtěžší.

autor CT: Iyke Aru