Brian Hoffman z OpenBazaar: Chceme dát lidem něco jiného než eBay

Podle Briana Hoffmana z OpenBazaar bychom se na nové decentralizované tržiště mohli těšit už za pár týdnů. Vše za bitcoiny a bez zprostředkovatelů

Brian Hoffman z OpenBazaar: Chceme dát lidem něco jiného než eBay

Prodat, koupit nebo vyměnit zboží, případně službu s druhou stranou někde na druhé straně zeměkoule už dnes není vůbec problém. Stránky jako eBay nebo Amazon umožňují pohodlné obchodování online na pár kliků a s doručením až domů. Přesto ale mají pár chybiček na kráse. 

Klíčem k úspěchu je decentralizace

Jsou to centralizované služby, takže o všem, co se na stránce nabízí, rozhoduje provozovatel. Ten si také za používání služby nechá zaplatit patřičný poplatek. Dalším poplatkům se nevyhnou kupující i prodávající při platbách kartou, paypalem, nebo jinými platebními metodami. Kromě toho musí zákazníci nechat na pospas správci své osobní údaje, tyto databáze jsou přitom vděčným terčem hackerů a předmětem dalšího obchodování. 

Všem těmto nepříjemnostem se však již brzy bude dát předejít. Proč? Protože bitcoin. Decentralizované tržiště s názvem OpenBazaar je založené na peer-to-peer modelu, to znamená, že nebude mít provozovatele v klasickém slova smyslu. Prodávající a kupující si budou libovolné zboží a službu vyměňovat přímo, bez zbytečných poplatků, nutnosti vyplňovat stohy formulářů s osobními údaji a čísly kreditních karet. Platit se bude pouze bitcoinem. 

Není se proto ani čemu divit, že byl OpenBazaar v miniprůzkumu CoinTelegraphu vyhodnocen jako nejočekávanější bitcoinový projekt pro letošní rok. A jestli Amazon nebo eBay způsobily menší revoluci ve způsobu nakupování přes internet, co potom přinese OpenBazaar? Ačkoliv ho mnozí s úšklebkem jmenují jako službu, o které se hodně mluví, ale nikdo ji ještě neviděl a nezkusil, vše nasvědčuje tomu, že start je blízko. CoinTelegraph si o tom povídal s havním vývojářem společnosti OB1 (pokud vám anglicky vyslovený název něco připomíná, zřejmě to není náhoda) Brianem Hoffmanem. 

CoinTelegraph: Proč podle vás mnozí bitcoinisté považují OpenBazaar za tak inovativní službu, s aspirací na tzv. killer aplikaci?

Brian Hoffman: Myslím, že killer app hledá asi každý, protože dosud neexistoval nějaký opravdu strhující důvod, aby bitcoin používal běžný spotřebitel. Slevy nebyly nijak výrazné a používat ho bylo docela složité. Naším cílem je vytvořit způsob internetového nakupování, který bude plynulejší, použitelnější a také společenský. 

CT: Jak chce OpenBazaar vydělávat peníze, když ne z poplatků za transakce, nebo za úschovní služby?

BH: Cílem OB není vydělávat. To budou pouze uživatelé. OB1, naše společnost, chce získávat peníze stranou hlavních funkcí OpenBazaaru. Službami, které budou podle potřeby zaplňovat díry na trhu.  

CT: Můžete upřesnit, o jaké by šlo služby?

BH: To v tuto chvíli bohužel nemůžu.

CT: Změnily se po vstupu venture kapitálu nějak vývojářské priority?

BH: Nezměnily. Financování mělo pomoct ke stabilitě, abychom se mohli plně soustředit na profesionálnější budování OB. 

Brian Hoffman OpenBazaar

 

CT: Proč by lidé využívající eBay měli obchodovat raději na OpenBazaar?

BH: Protože už jsou unavení z hovadin, které eBay vyvádí, jako například svévolné změny pravidel, zvyšování poplatků a jiné schválnosti. Protože chtějí podporovat svobodné technologie, jako je bitcoin a P2P otevřený software.  

CT: A jak chcete přitáhnout lidi, kteří bitcoin až tak dobře neznají?

BH: Tím, že vytváříme přívětivější, pochopitelnější software, jednodušší k používání. A také ho děláme prospěšnější díky úspoře za poplatky a ve srovnání s jinými tržišti lidem zmenšujeme starosti. 

CT: Kdy bude možné první verzi OpenBazaar reálně používat ?

BH: Brzy. V nejbližších týdnech.   

CT: Musí být prodejce opravdu neustále online, aby je mohli kupující vidět? To se zdá být docela nepohodlné...

BH: Ano, to musí. Alespoň zatím. Ale to se může v budocnu změnit, když najdeme jiné technologie, které nám to umožní udělat bezpečně a spolehlivě. 

CT: Nemáte obavy, že se může OpenBazaar změnit na něco jako decentralizovaný SilkRoad? 

BH: Ne, protože na to v této chvíli není ani vhodný. I když hloupí lidé zůstanou hloupými... 

CT: A co chybějící anonymita? To může mnohé potenciální uživatele odradit.

BH: Toho se nebojíme, na světě je sedm miliard lidí a jen malá část se soustředí na nelegální zboží. Hodláme přinést produkt fungující pro všechny, co chtějí obchodovat zodpovědně a podle vlastní morálky a standardů. 

CT: Kolik se toho zachovalo z původního kódu Dark Marketu a spolupracujete nějak s původními developery?

BH: V podstatě nic. Celý kód jsme od základů přepsali. Nespolupracujeme s nimi, protože ani nevíme, kde se nacházejí. 

CT: V čem tedy oproti programu Dark Marketu spočívají nejpodstatnější změny?

BH: Je jich příliš mnoho, abych je vyjmenoval všechny - ale například úschova, sociální funkce, ricardovský systém kontraktu, řešení sporů, reputace - to všechno by bylo s původním přístupem "proof of concept" nepředstavitelné. 

CT: Znáte Bitmarkets? Co si o nich myslíte? Co říkáte na jejich systém úschovy?

BH: Celkově nejsme velkými fanoušky systému úschovy s dvojitým depozitem, protože podle mě není uživatelsky přívětivý. Bitmarkets žádnou díru do světa neudělal, protože je jen na OS X a na to, aby soutěžil o pozornost uživatelů, zase tak dobrý není.