Bitva o hard fork pokračuje. Velké společnosti podporují BIP 101

V bitcoinové komunitě dál zuří bitva o potenciální hard fork bitcoinu, který by mohly vést ke změně velikosti blockchainových bloků. Debaty se vyhrocují.

Bitva o hard fork pokračuje. Velké společnosti podporují BIP 101

V bitcoinové komunitě dál zuří bitva o potenciální hard fork bitcoinu, který by mohl vést ke změně velikosti blockchainových bloků. Zatímco větší část těžařské komunity hlasováním podporuje návrh Jeffa Garzika (BIP 100), šéfové velkých firem bitcoinového průmyslu vytvářejí jednotnou frontu kolem návrhu Mika Hearna a Gavina Andresena, známého jako BIP 101. Bitcoin Improvement Proposals (BIP) jsou v podstatě zlepšovací návrhy, které v open source protokolu bitcoinu vylepšují program formou veřejného dokumentu, ten ovšem musí získat podporu většiny komunity zapojené do bitcoinové sítě.

Na čí straně kdo stojí?

Představitelé velké části největších bitcoinových společností v úterý 24.8.2015 veřejně podpořili právě návrh BIP 101, kdy přestavili společné prohlášení, kterým dávají Andresenovu a Hearnovu návrhu plnou důvěru. Mezi signatáře prohlášení patří Stephen Pair z BitPay, Peter Smith z Blockchain.info, Jeremy Allaire a Sean Neville z Circle, Sam Cole ze společnosti KNCMiner, John McDonnell z Bitnet.io, Charles Cascarilla zastupuje itBit, Wences Caseres - šéf Xapo a Mike Belshe z BitGo.

V prohlášení se mimo jiné píše: 

"Podporujeme zavedení BIP 101. Gavinovy argumenty jak na potřebu větších bloků, tak na možnost jejich realizace, při současných bezpečnostních zárukách a zachování decentralizace bitcoinové sítě, jsou pro nás dostatečně přesvědčivé. Naše společnosti jsou připravené na větší bloky již od prosince 2015 a spustíme programy, které je budou podporovat."

"Jak roste naše komunita, je více než kdy jindy důležité, abychom se pro zajištění spolehlivosti sítě snažili najít co nejsilnější shodu. Zaručujeme se, že budeme podporovat BIP 101 zavedením do našich softwarů a systémů a vyzýváme ostatní, aby se k nám připojili."

Tato podpora velkých firem však není sdílena hlasováním těžařské komunity. Ta se naopak zvláště v posledním měsíci přesunuje směrem k BIP 100, navrhovaném Jeffem Garzikem.

Debata se přesunuje i do médii

Téma možnosti změny velikosti bitcoinových bloků nezůstává stranou ani ve veřejném mediálním prostoru, posledním příkladem je rozhlasová show Alexe Jonese (sdílená online na YouTube). Tento týden zde byla hostem Julia Tourianski z BraveTheWorld.com, která odpovídala na otázky posluchačů, týkající se Bitcon XT a BIP 101.

"Bitcoin XT je hrozný nápad a já bych byla moc ráda, kdyby se tím ostatní vývojáři a inženýři zabývali daleko vážněji," odpovídala Julia ve vysílání. "(Vývojáři) organizují v září akci v Montrealu (Scaling Bitcoin), která by měla přinést otevřený dialog o změnách, jak je postupně realizovat a jaké jsou nejlepší cesty, které k nim povedou".

Cointelegraph se bude návrhům na změnu velikosti bitcoinového bloku i nadále věnovat, brzy zde najdete další články na toto téma. Zajímá vás, jak se na celou věc dívá Marek Slush Palatinus, zakladatel bitcoinových poolů a vývojář Satoshi Labs? Coming soon...

autor CT: Evander Smart