BitFury investuje v Gruzii 100 milionů dolarů do datového centra pro těžbu bitcoinů

BitFury plánuje v Gruzii postavit již druhé 100 MW datové centrum na těžbu bitcoinů. Zdá se, že obtížnost těžby opět o něco vzroste..

BitFury investuje v Gruzii 100 milionů dolarů do datového centra pro těžbu bitcoinů

Globální poskytovatel bitcoinových služeb a infrastruktury BitFury plánuje vytvoření již druhého datového centra pro těžbu bitcoinů v Gruzii, v Tbilisi chce vybudovat také nový technologický park.

Další obří centrum pro mining bitcoinů v Gruzii

Nové, 100 megawatové miningové centrum bude postaveno na téměř 30 hektarech půdy v průmyslové "Zóně speciálních technologií", vytvořené gruzínskou národní agenturou pro správu pozemkového fondu, která má přilákat mezinárodní technologické firmy a investory.

Eprem Urumashvili, zástupce BitFury v Gruzii, napsal v oficiálním prohlášení:

"Gruzie z tohoto rozhodnutí získá nesporné výhody - 100 milionů USD v investici, která přinese do země moderní informační technologii a přidá Gruzii do světové technologické mapy."

BitFury v současné době provozuje 2 datová centra, na Islandu a v Gruzii. Druhé zmíněné bylo vybudováno ve spolupráci s gruzínským Co-investičním fondem na začátku roku 2015. Kvůli jeho velkému úspěchu se generální ředitel BitFury Valerij Vavilov v červnu 2015 rozhodl se stejným partnerem získat další část speciální technologické zóny. 

"Jsme rádi, že jsme zahájili náš nový projekt v Gruzínské republice, kde se právě rozvíjí speciální technologická zóna, která má v plánu přilákat další zahraniční technologické lídry, stejně tak se těšíme, že zde vybudujeme naše nové mega datové centrum," píše Vavilov v prohlášení. "K této investici jsme se rozhodli na základě našeho předchozího podnikání v Gruzii. Naše současné datové centrum je v gruzínském Gori, vybudovali jsme jej společně s Co-investičním fondem a ukazuje se jako velmi úspěšné. Výsledek je, že v dalším podnikání a investování v této zemi vidíme velký potenciál."

Podle místní tiskové agentury si zástupci BitFury vybrali Gruzii pro její optimální klima, minimální regulační nároky, nízké energetické náklady a konkurenceschopnou pracovní sílu.

Nové ASIC čipy, nejmodernější technologie

Ve svém již třetím 100 megawatovém datovém centru bude BitFury zpracovávat bitconové transakce s pomocí svých 28 nm ASIC čipů nejnovější generace a nastupujících 16 nm čipů, které jsou ve výrobě od února tohoto roku. Tato miningová sada 16 nm ASIC čipů má být dokonce ještě 4x výkonnější, než ta předchozí. Společnost navíc díky své nejnovější akvizici honkongské firmy Allied Control uvede do provozu specializované ponorné chladící systémy, na které se Allied Control zaměřuje, bude tak šetřit energii a sníží spotřebu vody.

"Starost o životní prostředí bereme vážně. Naše vlastní technologie je energeticky vysoce účinná. Zavázali jsme se, že naše rostoucí infrastuktura pro zpracování transakcí zanechá co nejmenší uhlíkovou stopu, chceme ve stále větší míře využít obnovitelné zdroje energie," dodal Vitalij Vavilov, CEO BitFury.

autor CT: Joseph Young